Diagnostyka ultrasonograficzna (badanie USG) to nieinwazyjna, bezpieczna metoda diagnostyczna, która wykorzystywana jest w każdej gałęzi medycyny. We flebologii kluczowe znaczenie ma badanie dopplerowskie, które nie wymaga ingerencji w organizm pacjenta, a mimo to zapewnia wysoką skuteczność.

Najważniejsze korzyści:

  • bezpieczne i bezbolesne;

  • łatwa dostępność;

  • możliwość wielokrotnego powtarzania bez ryzyka komplikacji zdrowotnych;

  • czytelny obraz badanych narządów w czasie rzeczywistym;

  • niedroga metoda diagnostyczna w porównaniu do innych badań obrazowych;

  • nie powoduje skutków ubocznych.

Zakres cenowy:

  • USG Doppler: 250-500 zł;

  • USG jamy brzusznej: 250-300 zł;

  • USG układu moczowego, tarczycy, piersi, tkanek miękkich, węzłów chłonnych: 250 zł.

Czas trwania:

15-30 minut, w zależności od badanej partii ciała pacjenta.


Współczesna diagnostyka ultrasonograficzna (USG) stanowi podstawowe narzędzie diagnostyczno-lecznicze praktycznie każdej gałęzi medycyny. We flebologii najistotniejszą rolę odgrywa obrazowanie dopplerowskie, tzw. USG Doppler.

USG Doppler

Ultrasonografia dopplerowska to stetoskop w rękach flebologa

We wszystkich badaniach naczyniowych układów żylnego i tętniczego wykonywanych współczesnymi aparatami USG, w szczególności w ultrasonografii dopplerowskiej, wykorzystywany jest znany z fizyki efekt Dopplera. We współecznesnej flebologii obrazowanie dopplerowskie wykorzystujemy na co dzień, niemalże na każdym etapie postępowania: diagnozując pacjenta, lecząc jego przypadłość i później kontrolując efekty zastosowanej terapii.

W diagnostyce i leczeniu chorób układu żylnego ważne jest, by diagnostyka USG była częścią procesu leczenia, a nie tylko jego dodatkiem. W Klinice Flebologii każdy z lekarzy zajmujący się leczeniem chorób żył (lekarz flebolog), zawsze samodzielnie wykonuje badania dopplerowskie.

Co nas wyróżnia?

W naszej ofercie badań ultrasonograficznych znajdziecie Państwo wszystkie badania USG Doppler żył i tętnic. Badania dopplerowskie zawsze wykonywane są przez lekarzy specjalistów. Lekarze z części diagnostycznej naszego zespołu w razie potrzeby zlecają i wykonają wszystkie inne badania obrazowe naczyń niezbędne w toku diagnostyki i leczenia.

Klinika Flebologii we współpracy z Pracownią Rezonansu 3T Centrum Medycyny Sportowej oraz pracownią hemodynamiki i Centrum Diagnostyki Obrazowej Szpitala Medicover wykonuje inne badania naczyniowe. W obrazowaniu układu żylnego stosujemy m.in.: wenografię wykonywaną technikami MR lub TK, flebografię, warikografię (metoda bezpośredniej kontrastowej oceny żylaków w rtg) czy ultrasonografię wewnątrznaczyniową (IVUS).

Więcej na ten temat w dziale: Diagnostyka obrazowa naczyń

Zalety techniki USG Doppler:

  • brak konieczności stosowania środków kontrastowych
  • obrazowanie układu naczyniowego w czasie rzeczywistym
  • brak efektów ubocznych stosowanych fal ultradźwiękowych
  • możliwość stosowania na każdym etapie diagnostyki i leczenia

Przystępując do badania ultrasonograficznego, należy pamiętać, iż część tego typu badań wymaga specjalnego przygotowania ze strony Pacjenta.

Zasady przygotowania do badania USG

Poniżej znajdują się podstawowe wskazówki, z którymi warto się zapoznać przed badaniami USG. Dotyczą one badań wykonywanych na czczo (w cenniku oznaczone gwiazdką *).

  • dobę przed badaniem USG wskazana jest dieta lekkostrawna połączona z przyjmowaniem leku o nazwie Espumisan. Podajemy go w celu opróżnienia jelit z zalegających gazów. W dniu przed badaniem zalecamy spożyć 3 kapsułki Espumisanu 2 lub 3-krotnie. W przypadku osób starszych z tendencją do zaparć powyższe zasady powinny obowiązywać już 2 doby przed badaniem.
  • w dniu badania nie należy pić kawy i herbaty. Osoby palące powinny maksymalnie ograniczyć palenie tytoniu. Do 6 godzin przed zaplanowanym badaniem USG dopuszcza się wypicie niewielkiej ilości wody niegazowanej. Przyjmowanie pokarmów stałych jest zabronione (wyjątkiem są osoby z cukrzycą, które powinny się umawiać na badania w godzinach rannych).
  • u części Pacjentów, u których zależy nam na wiarygodnej ocenie narządów miednicy małej, np. w przypadku USG układu moczowego czy USG gruczołu korkowego metodą przezbrzuszną, niezbędne jest należyte wypełnienie pęcherza moczowego. W tym celu 2 godziny przed badaniem zaleca się spożywanie wody niegazowej w jak największych ilościach (minimum butelkę 1 litrową). Z oddaniem moczu należy się wówczas wstrzymać aż do badania. W przypadku badania USG Doppler żył miednicy i jamy brzusznej wypełnienie pęcherza moczowego zazwyczaj nie jest wymagane.